SERVICE OR COMPUTER MANAGEMENT, NOTEBOOK REPAIR, DATA RESCUE. CHOOSE FROM OUR SERVICES. WE WILL HELP AND ADVICE YOU.

REPAIR

What do you need to repair?

INSTALL

What do you need to install?

FOR CORPORATE CLIENTS, WE REALIZE SERVICES Tailor-made.

From proactive computer management, network and server management, to security, service,
CCTV systems up to optical fiber pulling and welding service.

Do you need to service your computer or laptop? Have you lost your data and need to save your data? Damaged printer? Looking for a network administrator?

It is only a fraction of the problems you are addressing us. We can solve them for you. Over the 25 years of our operations in Slovakia and Europe, we have gained the experience that we make available to you.

The IT Help brand is a trusted partner in the IT world for our clients. IT Help Ltd. works for you under this brand. and abakis s.r.o. based in Bratislava. The relationship with the client is important to us and therefore we are honest about it during our cooperation with the client. We provide clients with various services such as laptop repair, printer or device repair such as tablets or phones. We also provide computer service directly in companies or at home.

An essential part of our work are turnkey corporate solutions. Network management, business computer management or complete IT outsourcing. Evaluation of the state, maintenance and prevention of the functionality of entrusted areas are steps that clients appreciate here. For us, the priority is not only to solve the problems, but also to provide you with something extra.

If you ask us for help, you trust us and your problems will become ours. Our IT HELP team of professionals works quickly and efficiently. We understand your stress and frustration that you experience if something doesn't work as it should. Often, a blackout occurs at the most inappropriate moment. Therefore, prevention is the best and most effective solution. Regularly checking computer systems significantly minimizes downtime and helps your team work undisturbed.

Please do not hesitate to contact us. As IT specialists we can provide services just for you. Computer network management, computer management, server management, IT Outsourcing services, notebook repair / service, PC service, printer repair / service, mobile repair / service, computer cleaning, unrolling computers, computer installation and setup, component and spare parts delivery, camera and safety systems, drawing, measuring and welding of optical cables (optics).

PRICELIST

We launched transparent and quite easy price policy. We set hour tariff to 30,-€ / hour for practically all of our services (except for work on servers). The tariff for service works is charged for each begun hour up to three hours. Over 3 hours the tariff is charged for every begun half-hour (15,-€ / 30 min.).

The hour tariff for works on servers is set to 50,-€ / hour.

Price of transport within Bratislava will be based on agreement. Transport fees within Bratislava can be up to 20,- €.

In case of firms' clients, who have 3 or more computers we will specifically calculate your offer based on the first analyse of your computer network.

To new clients we offer a free analyse of computer network.

10
minutes is our response time
4
employees are waiting for your call
42
solved problems daily
25
years of international experience

WHAT THEY SAID ABOUT US?

Našli sme zodpovedného partnera v oblasti informačných technológií. Spolupráca v tejto oblasti je o dôvere a odbornosti. Obe tieto vlastnosti táto spoločnosť prezentuje. Rýchlosť reakcie, profesionalita a ľudský prístup sú vizitkou, s ktorou sa zakaždým stretávame. Sme radi, že sme našli tím profesionálov, na ktorý sa môžeme spoľahnúť.

Jiří Saska IT Manager Production and Infrastructure

V našej organizácii sme hľadali spôsob, ako zefektívniť starostlivosť o našu počítačovú infraštruktúru. IT Pomoc je pre nás riešením, ktoré udržuje naše počítače v kondícii a zamestnancom dáva priestor na sústredenie sa na ich prácu. Ochota, trpezlivosť a promptnosť technikov nám potvrdzuje správnosť nášho rozhodnutia. V neposlednom rade je benefitom aj zníženie a transparentnosť výdavkov na správu IT.

Štefan Vaško predseda, Bytové družstvo Bratislava III

Jungheinrich, celosvetový koncern, ktorý má dcérsku spoločnosť aj na Slovensku, spolupracuje s týmto tímom už 18 rokov. O našu sieť, ktorá má momentálne viac ako 100 počítačov sa príkladne starajú k našej plnej spokojnosti, o čom svedčí táto dlhá spolupráca. Ich prioritou je zabezpečenie bezproblémového fungovania počítačov našich zamestnancov v centrále a aj v rámci celého Slovenska.

Ing. Danica Rauová finančný riaditeľ, Jungheinrich s.r.o.

Sme radi, že naše počítače v ambulancii sú práve v ich rukách. Vždy sa môžeme spoľahnúť na ich operatívnu podporu. Pre nás je dôležitá predovšetkým bezpečnosť dát našich pacientov.
A o tú je naozaj dobre postarané.

MUDr. Patrícia Eftimová všeobecný lekár Bratislava a predseda sekcie pre vzdelávanie a výskum Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska

V IT POMOC je naša firemná sieť v dobrých rukách. Ak sa vyskytne problém, je nám ich priateľský team vždy k dispozícií. Vyvíjajú pre nás rýchle riešenia, ktoré nám pomáhajú.

Markus Halt zástupca konateľa Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory

Pri našej práci v ambulancii máme každý deň veľké množstvo pacientov. Aby sme to ľahšie zvládli, tak k tomu pomáha i bezproblémové fungovanie našich počítačov, o ktoré sa nám stará tím IT POMOC.

MUDr. Michal Kovár všeobecný lekár, MEDAMB s.r.o.

Naša spolupráca začala v roku 2012. Medzi prednosti firmy patrí: zodpovednosť, spoľahlivosť a precíznosť. Spolupráca v oblasti komplexnej starostlivosti o IT agendu pokračuje dodnes a sme presvedčení, že ju budeme rozvíjať aj naďalej.

Dana Boboková Inštitút pre verejnú správu

OUR VALUES

Trust and confidentiality

We don´t help you like our customers, but like our friends. The safety of your data is our priority.

Honest

We are trying to find the best solution for your needs.

Reliability

Even though we don't sit with you in one room you can always lean on us.

Contentment

We have an interest in a long-term cooperation. Your contentment is our priority.

Quality

We solve a wide spectrum of IT-Problems swiftly and successfully.

WHAT DO WE OFFER?

Starostlivosť

Predstavte si, že sa Vám točí hlava a máte horúčku . Poviete si, dám si jeden-dva Coldrexy, vyspím sa a zajtra budem fit. Príznaky neustupujú a zájdete za lekárom. Diagnostikuje Vám počiatočnú fázu zápalu pľúc. Samozrejme, nič podobné Vám neprajeme. Práve naopak, želáme zdravie Vám i Vašim počítačom.
Nechajte nás byť lekármi pre Vaše počítače.

Prístup

Pristupujeme k Vám s úctou a úsmevom na tvári. Strácate sa v IT výrazoch? Snažíme sa rozprávať jazykom, ktorému rozumiete a odbornú IT terminológiu si nechávame pre našu internú komunikáciu. Pre nás je prioritou spokojnosť klienta. Riadime sa dobre známym heslom:
„Náš zákazník, náš pán“.

Skúsenosti

Máme 25 ročné skúsenosti v obore, o ktoré sa s Vami radi podelíme. Nadobudli sme ich z pôsobenia na Slovensku i v Európe. Náš tím sme doplnili aj mladými odborníkmi, ktorí nám poskytujú pohľad z inej perspektívy. Ponúkame to najlepšie z oboch svetov- skúsenosti s novým, moderným pohľadom na zákulisie sveta IT.
Čas si nekúpite, ale našu odbornú starostlivosť áno.

Eset autorized partner - IT POMOC

Microsoft partner - IT POMOC

OUR TEAM

Ing. Peter Šrůtek
Ing. Peter Šrůtek
Riaditeľ
Petra IT POMOC
Ing. Petra Púchyová
Ekonomika
Maťo IT POMOC
Martin Miškovič
IT koordinátor, správa počítačov
Dominika IT POMOC
Ing. Dominka Hlásna
Office manager
Andrej Chvíla - IT POMOC
Andrej Chvíla
IT koordinátor
Martin Lančarič
IT administrátor
Matúš Brziak - IT POMOC
Matúš Brziak
Programátor Junior
František Gajdár
IT technik
Marko Januščák - IT POMOC
Marko Januščák
IT administrátor
Jakub IT POMOC
Jakub Dobrovodský
IT administrátor
Mgr. Boris Gubric - IT POMOC
Mgr. Boris Gubric
IT administrátor
Dominika Šrůteková
Marketing
Michal IT POMOC
Michal Packa
IT technik
Ing. Juraj Farka
IT koordinátor, správa počítačov
Matúš Botek
Tvorba webstránok
Matej Šutý
IT administrátor

Contact

Name / Bussines* (required)


E-mail* (required)


Phone
Message* (required)

I am interested in device pickup

Where can you find us?

IT POMOC s.r.o.
Čajakova 26
831 01 Bratislava
e-mail:linka@itpomoc.sk
Tel.: +421 2 5244 2951
Mob.: +421 948 07 97 07

IT pomoc whatsapp Facebook IT POMOC LinkeIn IT POMOC

Name / Bussines* (required)

E-mail* (required)

Message* (required)

Phone

I am interested in device pickup

Where can you find us?

IT POMOC s.r.o.
Čajakova 26
831 01 Bratislava
e-mail: linka@itpomoc.sk
Tel.: +421 2 5244 2951
Mob.: +421 948 07 97 07

IT pomoc whatsapp Facebook IT POMOC LinkeIn IT POMOC