Prehrieva sa Vám notebook alebo počítač? Zabráňte jeho poškodeniu.

  • Ako zistím či sa môj počítač prehrieva?
  • Aká je optimálna teplota zariadenia?
  • Aké poškodenie spôsobí prehrievanie počítača?
  • Ako vám vieme pomôcť?
Prehrievanie notebooku, prehrievanie počítača

V horúcich letných dňoch je aj vášmu zariadeniu teplo. Pri dlhodobom prehrievaní zariadeniu hrozí trvalé poškodenie. Ako môžete predísť problémom s prehrievaním? Aká by mala byť optimálna teplota zariadenia pri práci? Radi vám pomôžeme a pomôžeme vášmu zariadeniu sa schladiť.

Prehrievanie notebooku alebo počítača je najviac zreteľné v letnom období, kedy sa teplota v miestnosti zvýši a vaše zariadenie nie je schopné sa schladiť.

Pokiaľ sa na vašom zariadení vyskytnú tieto príznaky, mali by ste sa mať na pozore.

  • Jeden z prvých príznakov prehrievania počítača je zároveň aj ten najbanálnejší. Hmatom môžete zistiť, že s ním niečo nie je v poriadku. Horúca klávesnica a spodná strana zariadenia neveštia nič dobrého. Vo väčšine prípadov môžete tento jav predovšetkým spozorovať na notebookoch a prenosných zariadeniach.
  • Ako druhým indikátorom prehrievania je chladenie počítača. Pokiaľ ventilátor beží na plný výkon, snaží sa schladiť procesor ale nestačí to a preto stále zrýchľuje až na najvyššie možne obrátky. Ak je zariadenie v plnej záťaži a nezasekáva sa, je všetko v poriadku. Ak sa ale toto deje pri minimálnej záťaži mali by ste sa mať na pozore.
  • Tretí a vážnejší problém nastáva, keď sa vám začne spomaľovať počítač. Samovoľne začne mrznúť a reštartovať sa. Pri týchto príznakoch by ste sa už mali mať na pozore. Keďže môže nastať zlyhanie hardvéru, poškodenie operačného systému a v tom najhoršom prípade aj trvalé poškodenie vnútra vášho notebooku alebo počítača.

AKÚ OPTIMÁLNU TEPLOTU MÁ MAŤ VAŠE ZARIADENIE?

Ak je váš notebooku horúci, nemusí to ešte znamenať, že sa prehrieva.

Ako sme už vyššie spomínali, príznaky prehrievania začínajú od tých najbanálnejších až po tie, ktoré už nejde prehliadnuť. Najčastejším znamením je, že ventilátor beží na plný výkon. Môže sa tiež značne znížiť výkon počítača. Nakoniec sa vám môže zariadenie vypnúť alebo vyhodí modrú obrazovku.

 

Optimálna teplota notebooku pri bežnej záťaži by mala byť okolo 50 stupňov Celzia. Maximálna možná teplota, ktorú môže dosiahnuť prenosný počítač, sa zvyčajne pohybuje okolo 100 stupňov Celzia. Pri dosiahnutí tejto teploty sa zariadenie spomaľuje a snaží sa zabrániť prehriatiu.

AKO VÁM VIEME POMÔCŤ?

Naši technici vám v prvom rade diagnostikujú problém. Odporúča sa čistenie notebooku a prepastovanie procesoru. Keďže pri neustálom zohrievaní procesora teplovodivá pasta schne a jej účinnosť klesá.

 

Prečistenie chladenia tiež pomôže, keďže prach a nečistoty nepomáhajú pri chladení. Pomôcť môže aj optimalizácia  systému, aby zbytočne nezaťažoval hardvér zariadenia.